Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Za jazyk přibitý

17. 06. 2010 19:00:00
Dne 22.6.2010 v 19 hodin se koná vzpomínkový večer s připomínkou poprav na Staroměstském náměstí dne 21.6.1621. Akce se koná v kostele sv. Michala ( ECAV) v Jirchářích 14 v Praze, blízko stanice metra Národní. Večer je zaměřen na odkaz Mikoláše Divíše z Doubravína, který byl přibit za jazyk k šibenici a je synbolem aktuálního boje o svobodu vyznání a zvěstování evangelia. Po vzpomínkovém bloku proběhnou modlitby za uchování svobody vyznání.
Křest krví
Křest krvíVáclav Lamr

Václav Lamr ve svém „Historickém průřezu proroctvími nad Československem" (v roce 1992) napsal v pasáži této knihy, věnované popravě elit Českého království na Staroměstském náměstí následující:

Ráno v den popravy, 21.6.1621 se účastníci obou stran podivili zázračnému úkazu dvojité duhy na nebi. Duha je vizuální demonstrace věrnosti Boží smlouvy. Všichni popravení před smrtí pohlédli na krátký čas na štít Týnského chrámu, kde byl zlatý nápis Pravda Páně vítězí a kalich. Byl mečem vykonán akt křtu krví, o kterém se zmínil Ježíš apoštolům. Duha, Pravda, kalich a meč. Krev Kristova byla zde smíšena už před dvěma tisíci lety s krví svých mučedníků, hájících svobodu víry jednoho malého národa, Bohem stvořeného a umístěného v srdci Evropy. Kdo může pochopit, pochop. Duha, krev, meč a vítězící Pravda Páně jsou prorockými symboly České církve...V jedné básni jsem napsal:

Lve český, kde jsi řval,

když Habsburk kleštěmi

tvým rekům jazyk rval..?"

Jesseniův jazyk byl vyrván před stětím a dalšími kleštěmi vytažen a přibit na šibenici.

Kdo vlastně byl byl Mikoláš Diviš z Doubravína? Václav Lamr jej nazývá „Prorokem rozvázaného jazyka Čechů“, a píše o něm a jeho roli při mučení a popravách výkvětu našeho národa následující:

Druhý den po popravách pokračuje tragické divadlo režírované triumfujícím Habsburkem. Za jazyk k břevnu šibenice byl přibit hřebem písař Starého města Mikoláš Divíš z Doubravína. Byl přibit tak dlouho, dokud kat Mydlář biči nevymrskal skupinu dalších odsouzených měšťanů k Horské bráně a nevrátil se zpět. Jistě pospíchal, aby uvolnil hřeb z úst dříve, než se jeho oblíbenec zadusí krví a hleny. Divíš druhý den po přibití obhajoval postoje a víru svých popravených spoludruhů před zděšenými nepřáteli. Tento zázrak má jasně prorocký charakter.

Cituji z knihy B. Čapka "Za jazyk přibitý": "Jeho (Divíšův) jazyk, který prožil probodení hřebem, neoněměl, bude znít a hlásat, bude pronášet svobodné myšlenky, a tak jistě i český národ se nedá s pomocí Boží zlomit nejbarbarštějším a nejprohnanějším umlčováním: také jazyk celého národa nebude trvale přibit."

Kdo se zajímá o další souvislosti, ať navštíví stránky:

http://www.lamr.estranky.cz/stranka/historicky-prurez-proroctvimi-nad-ceskoslovenskem---napsal-vaclav-lamr

Autor: Martin Pinc | čtvrtek 17.6.2010 19:00 | karma článku: 11.25 | přečteno: 1766x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pohřeb p. Karla Schwarzenberga zblízka obrazem a slovem

Dovoluji si Vás pozvat ke zhlédnutí fotografií z katedrály sv. Víta v Praze, kde se uskutečnil pohřeb pana Karla Schwarzenberga. A fotografií z kostela Panny Marie pod řetězem, kde byl vystaven katafalk. Vše provázeno slovem

10.12.2023 v 18:03 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 315 | Diskuse

Helena Herynková

Posbírat střípky života a nadechnout se k novým výzvám

Přežila válku, doma má milujícího muže a svůj rodný dům. Přesto si ani v nejmenším není jistá, co dělat se životem. A v její vlasti se mísí staré a nové politické názory, které mohou pořádně zamíchat kartami. Nastává Nultá hodina.

10.12.2023 v 14:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Pavel Král

Jak dodat kázání tu správnou „šťávu?“

Apoštol Pavel napsal: „Tak jsem celý okruh od Jeruzaléma až po Illyrii naplnil Kristovým evangeliem.“ To mě oslovilo. A tak jsem si v duchu představil plán. Co kdybych podobně jako apoštol Pavel naplnil evangeliem celý okruh ...

10.12.2023 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance XII - 9. večer, semifinále

Soutěžní taneční zábavná show StarDance dospěla do předposledního večera, semifinále, ve kterém se utkaly zbývající čtyři páry v boji o finále.

10.12.2023 v 9:05 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 1005 | Diskuse

Viliam Kusi

Slot, Ukrajina má talent, Syn bolesti

Styl tvorby skupiny Slot hraničí s metalem. Jezdí na dlouhé koncertní šňůry po celém Rusku a sousedních zemích. Takže jsou tam i dost známí. Současná zpěvačka Darja Stavrovič je již třetí v pořadí.

9.12.2023 v 20:20 | Karma článku: 4.47 | Přečteno: 172 | Diskuse

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...