Zatímco v době, kdy vrcholily demostrace za svržení režimu, u nás podle policejních statistik výrazně klesly statistiky kriminálních činů, naopak v Egyptě brutálně řádili kriminálníci, kteří byli kdoví proč vypuštěni z vězení. Jako přímý účastník velkých demonstrací v Praze, i té největší, snad milionové na Letenské pláni, si vůbec neumím představit, že by docházelo k podobným excesům, jako je sexuální obtěžování žen, jak o tom svědčily egyptské ženy z náměstí Tahrír:
Přepadení americké reportérky nebyl jediný takový případ, který se udál na náměstí Tahrír v posledních dnech Mubarakovy vlády. Podle mezinárodních agentur si Egypťanky často stěžovaly na zvýšený počet sexuálních napadení. „V den, kdy Mubarak padl a Tahrír se zaplnil do poslední pídě, mnozí muži využili situace a začali ženy osahávat a sexuálně obtěžovat. Ostatní lidé ale napadeným ženám většinou pomáhali a sexuální loudily odháněli a bili,“ napsal list The Daily Telegraph.
Co ovšem opravdu nechápu v souvislosti se sexuálním napadením reportérky CBS News Lary Logan, která „byla obestoupena davem a zažila brutální sexuální útok a bití, než byla zachráněna,“ je doslova imbecilní komentář v jednom našem bulvárním deníku. Jeho autor píše, že prý „trauma, které Lara utrpěla, má ze značné části na svědomí televizní stanice. Poslat světlovlasou ženu s postavou modelky do davu rozvášněných Egypťanů bylo totéž, jako vyplnit objednávku na sexuální násilí...“
Vlastně si za to, že jí mlátili a sexuálně obtěžovali, může hlavně ona sama, protože to je blondýna a nemá tam chodit, lze číst mezi řádky. Nechci na základě této i jiných příhod z Egypta udělat nějaké paušální odsouzení Egypťanů a jejich revoluce, v každém případě je ale nutno očekávat, že dojde-li k nějaké významnější změně režimu v této zemi, půjde nejspíš o dost násilný proces...
Komentář k diskuzi pod článkem:
Někteří diskutující prezentují názor, že "rozvášnění" lidé na ulicích Káhiry měli - buď vzhledem k jejich mentalitě, nebo vzhledem k jejich náboženství, nebo vzhledem k davové psychóze jakýsi nárok jednat tak, jak jednali. Chtěl bych znovu zopakovat, že pokud chce být kdokoli pokládán za lidskou bytost, žádný takový nárok nemá, ať se schovává za co chce. Konečně právě z oblasti Blízkého východu pochází prastará náboženská tradice, která praví jednoznačně: „Nepřidáš se k většině, když páchá nepravosti“ (Exodus 23,2). Tito lidé byli pachateli ničemnosti, ať už se na to díváme z jakéhokoli úhlu. Tečka