Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Tajný prostor Jáchymov

27. 05. 2012 18:30:00
Tak se jmenuje kniha historiků Karla Kaplana a Vladimíra Pacla z roku 1993. Protože je dávno rozebraná, je dosti obtížně k sehnání v tištěné podobě, na internetu ji ale lze najít. Zdroje, ve kterých lze prostudovat její obsah, referující o brutalitě komunistické moci, jež se projevila m.j. posíláním politických vězňů do koncentračních táborů na nucené práce v uranovém průmyslu, jsou pro zvídaného čtenáře snadno přístupné. Přestože byla tato kniha zpracována seriozními vědci a existuje množství dalších pramenů, například vzpomínek bývalých vězňů, přetrvává i u nás mezi určitou skupinou lidí názor, že si tyto stovky, ba tisíce svědků vymýšlí a že realita byla jiná. Člověk až má z jejich příspěvků na internetu dojem, že tito muklové snad jezdili do lágrů za odměnu jako do nějakého rekreačního zařízení.

Tak je tomu i v případě jakéhosi nicky, který si říká „C2 H5 OH purum“ (tento slaboch si netroufne uvádět své jméno, aby mohl psát beztrestně své hanopisy) a otiskuje pod článkem o jáchymovských vězních ve včerejší Idnes následující komentář:

„Nehodnotím, jestli vězňové zařazení do práce Jáchymovských uranových dolů byli odsouzeni spravedlivě.“ (ale není právě toto skutečnost zásadního rázu? pozn. MP) „Ale tyjátr kolem jejich práce a zacházení s nimi, je jedna kolosální lež a podvod předkládaný k uvěření prosťáčkům a lidu obecnému.“ (zřejmě se tedy tisíce muklů smluvily na tom, že budou lhát o realitě svého utrpení v lágrech - pozn. MP) „Už jen používání výrazů - např. "jáchymovské peklo", "věž smrti" a jiné podobné, jsou vymyšleny profesionály psychology, pro lživé ovlivňování lidí. Nevím, žeby tisíce horníků a jiných profesí, pracovali (a rádi) v pracovních podmínkách "pekla". (civilní pracovníci tam pracovali proto, že dostávali mimořádné mzdy – to byla jejich jediná motivace – a jejich životní a pracovní podmínky se od podmínek vězňů zásadně lišily - pozn. MP) „A ta slavná "věž smrti"... co to jako má být ? Odtud snad s jejího vrcholu bachaři pro své potěšení shazovali vězně, nebo co? Vždyť to bylo běžné technologické zařízení k základnímu třídění uranového materiálu... Ochranné pomůcky, měli vězňové přesně ty stejné, jako civilní zaměstnanci.“ (Hlupáku, tato věž byla mukly – a nikým jiným - tak nazvána proto, že se tam třídění vysoce radioaktivního uranového materiálu provádělo bez jakýchkoli ochranných pomůcek - ostatně tehdejší „ochranné pomůcky“ tak jako tak byly naprosto neúčinné a proti ozáření nepomáhaly – pozn. MP) „A stravu mnohdy lepší, než si dopřávali nevězňové. A co to značné množství bývalých "muklů", kteří po ukončení trestu zůstali v tom "pekle" jako civilové pracovat? (Autor příspěvku zřejmě zastává heslo obyvatel Ostrova hlupáků „s plným břichem houby zle“, muklové opravdu hladem netrpěli, ale jejich strava se dala označit za kvalitní jen stěží... A jestli v Jáchymově zůstalo množství bývalých muklů, o tom pochybuji. Pokud někteří z nich přece zůstali, tak to bylo zřejmě proto, že tak jako tak neměli kam jít, neměli šanci na vzdělání a práce v dole byla jediná, kterou uměli na kvalifikované úrovni – protože se v lágru ocitli už na prahu své dospělosti - pozn. MP)

Tento příspěvek pod článkem, týkajícím se vzpomínkové slavnosti vězňů komunistického režimu, je charakteristický pro určitou skupinu lidí, kteří nejsou schopni se poučit z minulosti a vytrvale papouškují lži komunistických ideologů. Totalitní myšlení se jim hluboce zažralo pod kůži, takže nejsou schopni jakékoli sebereflexe, natož aby byli zabývat se historickými fakty a na jejich základě byli ochotni rozeznat pravdu od lži. Výše uvedená kniha Tajný prostor Jáchymov při dodržení všech zásad vědecké historické práce ukazuje na faktech a historických materiálech a pomocí sběru informací od pamětníků, jaká byla realita dolování uranu v Jáchymově.

Cituji z některých údajů uvedených v knize Tajný prostor Jáchymov, jak je zpracoval Jiří Svršek:

„Stav ubytování vězňů v "lágrech" byl v říjnu 1950 kontrolován komisí správy TNP a po prohlídce tábora Vojna v roce 1950 uvedeno v zápise, že "tak špatných koncentračních táborů ani v Německu nebylo: bez jakékoli obrany proti radioaktivnímu záření. Na vězně požadováno 2,5 m2 ubytovací plochy. Skutečný průměr činil pouze 1,8m2"

„Mnohem otřesnější je skutečnost, že v roce 1954, kdy byly výnosem ministra vnitra Rudolfa Baráka TNP zrušeny, jen na území republiky byly sto čtyři, byly však přejmenovány na převýchovné tábory, kterými za dobu jejich trvání do roku 1960, podle údajů CICRC prošlo celkem 220.000 osob. Podle našich domácích pramenů "pouze" 210.000 osob. Nemělo by smysl vést diskusi o tom, kolik našich spoluobčanů prošlo TNP, nikdy se nám nepodaří zjistit přesný počet. Někteří byli záhy přesunuti do pevných věznic jako Leopoldov, Ilava, Valdice a podobně, jiní se do TNP dostali na základě svévolného rozhodnuti tzv. Zvláštních komisí Národních výborů a byli přinuceni pracovat v lágrech rok až dva, jen na základě nám již známého zákona 247/48.

Popisovat dopodrobna tábory nucených prací by bylo zbytečné, děti se o nich stejně jednou budou učit ve škole, stejně jako o Osvětimi, Majdanku, Buchenwaldu či Mauthausenu. I tábor Svornost měl své "schody smrti ", všechny tábory zdobily "ąpačkárny", se střílnami, obklopené kolem dokola ostnatým drátem. V každém lágru, jak nacistickém, tak komunistickém, byl pověstný apelplatz, na který nikdo, kdo poznal pracovní tábory na vlastní kůži, nikdy nezapomene. Jako dějiny nacistických koncentračních táborů mají své Eichmanny, Dr. Mengele, či Hoese, mají československé koncentráky své kpt. Hromádky, strážmistry Brabce, své Dvořáky alias Palečky, strážmistry Kohlíčky či kapitány Karafiáty...“

Jak je zřejmé z příspěvků anonymů jako je nick C2 H5 OH purum, padělat minulost je pro určité charakterově pokřivené jedince neodolatelné lákadlo. Zřejmě doufají, že jejich stokrát opakovaná lež se nakonec uhnízdí i v myslích jiných jedinců, s nimiž tak budou moci sdílet své frustrace a zášti. Je mi takových lidí upřímně líto, protože zůstávají uvězněni v zajetí vnitřního otroctví – nikdy se nestanou skutečně svobodnými bytostmi, protože dali přednost lži před pravdou, která by je mohla zachránit.

http://protikomunisticke.misto.cz/peklo.htm

Pozn. v případné diskuzi pod článkem nebudu reagovat na příspěvky anonymních diskutérů

Autor: Martin Pinc | neděle 27.5.2012 18:30 | karma článku: 15.34 | přečteno: 1629x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Eva Kislingerová

Jak je to vlastně s Pafkem a děvčaty na medicíně

Nejsem tisková mluvčí profesora Pafka a necítím se kompetentní vykládat jeho slova. Pokud bude mít potřebu, udělá to sám. Ale přece jen nabídnu jisté socio-ekonomické vysvětlení, jak je to s tím počtem studentek a prestiží.

11.12.2023 v 8:40 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 202 | Diskuse

Pavel Chalupský

Když jedete s vnoučaty na hory.

Jo, maminky to nemají jednoduché. Každodenní starosti o ratolesti. No, co ale potom MY dědové, když se rozhodneme k všeobecné radosti maminek vzít vnoučata na hory. Stačí i na jeden den. A pak to začne...

11.12.2023 v 7:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Pavel Jeřábek

Kterak Varel Chrčálek ke štěstí přišel

Scéna: Za okny čajovny se už několikátý den sype sníh. Uvnitř je však příjemné teplo, posilované ještě ohněm z krbu, z něhož se line vůně dřeva a libý žár dosahuje téměř k...

11.12.2023 v 7:13 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 202 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Nudíte se? Nekupujte si medvídka mývala. Nechte si poslat balík Českou poštou

Vánoční čas je prosycen nadějí. Jedni čekají dárky, další narození Vykupitele. V naší kotlině máme své specifikum naděje, o které se postará Česká pošta, státní podnik.

11.12.2023 v 6:55 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 249 | Diskuse

Tadeáš Firla

Velikáni na naši politické scéně

Taky jste si všimli, že nám na politické scéně vyrostl velikán, moudrý, znalý všeho, bývalý dvojí ministr p. Karel Havlíček? Problém je v tom, že své vlastnosti a schopností hodnotí jen on sám před televizními obrazovkami.

11.12.2023 v 6:17 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 113 | Diskuse

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...